Плани-конспекти уроків з української літератури для 7 класу

Українська література, 7 клас

Тема уроку. Олександр Гаврош. Коротко про митця. «Неймовірні пригоди Івана Сили». Робота над змістом повісті.
Мета уроку: розповісти семикласникам про життєвий і творчий шлях Олександра Гавроша; ознайомити учнів з історичною довідкою про Івана Фірцака; розпочати роботу щодо аналізування його пригодницької повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили»; активізувати процес сприймання учнями твору, викликати  певні емоції та почуття; розвивати творчу уяву і увагу семикласників; навчити любити художню літературу як мистецтво слова.
Тип уроку: коротке знайомство з біографією та творчістю письменника.
Обладнання: портрет Олександра Гавроша, бібліотечка його пригодницьких творів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Епіграф до уроку:

 
«Наша національна біда – ми схиляємося перед усім чужоземним, а про своє забуваємоНам теж є ким пишатися – той же Іван Піддубний, Іван Фірцак і багато інших. Але ми чомусь ховаємо це, десь це в нас закопане, зарите».
Дмитро Халаджі, цирковий атлет, чемпіон України з паеурліфтингу.


1.                 Життєвий і творчий шлях Олександра Гавроша
Вчитель показує фото письменника О.Гавроша


Вчитель
Олександр Гаврош народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики Львівського Національного університету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукраїнських ЗМІ.  Член Асоціації українських письменників. Переможець «Коронації слова» 2007 року (ІІ місце) та лауреат 2008 року за п’єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…». 
Автор поетичних збірок та публіцистичних книжок. А також дитячих повістей «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» («Видавництво Старого Лева», 2007), «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» («Видавництво Старого Лева», 2008). Остання стала лауреатом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2008» як краще видання для школярів середнього та старшого віку. Твори друкувалися в часописах «Сучасність», «Київська Русь», «Ї», «Дніпро», антології «Біла книга кохання», альманахах «Джинсове покоління», «Корзо». Окремі твори перекладені білоруською, словацькою, польською, сербською мовами. Засновник і співголова журналістського клубу «НеТаємна вечеря». Автор багатьох творчих проектів. 
Лауреат журналістської премії імені Йосипа Терелі (2010 рік). Олександр Гаврош двічі ставав фіналістом конкурсу "Коронація  Слова" у номінації "П'єси". "Ромео і Жасмин" (ІІ премія 2007 року) з неабияким успіхом іде у трьох театрах – Київському студентському театрі "Вавилон", Одеському театрі юного глядача і Дніпропетровському державному музично-драматичному театрі імені Шевченка. 2008 року ввійшла до фіналу його п'єса "В Парижі красне літо".
Автор повістей для дітей: "Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу", "Пригоди тричі славного розбійника Пинті", "Галуна-Лалуна або Іван Сила на Острові Щастя".
2.Теорія літератури (повторення відомостей про пригодницький твір, повість)
Пригодницький твірце твір, в якому зображені непередбачені, несподівані події, випадки (допомога в скрутну хвилину та ін..), що трапляються з героями під час подорожі, мандрівки і часто пов’язані з ризиком.
Літературознавці  називають твір гумористично-пригодницькою повістю.
Повість —слово для вас не нове, ви чули його на уроках з інших навчальних предметів. Що ж це за літературний жанр?(Відповіді учнів)
Повість — епічний жанр літератури, розповідний художній твір, у якому досить широко змальовано життя одного чи кількох героїв протягом досить тривалого або важливого за подіями часу.
3. Бесіда з учнями
- Діти, кого з відомих українських спортсменів ви знаєте?
- А на кого ви хотіли б бути схожими?
- А що для цього треба?
- А ви займаєтеся спортом? Якщо так, то яким саме?
- А якою, на вашу думку, має бути сильна людина?

4. Робота над твором Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили»

Історична довідка про Івана Фірцака
«Іван Фірцак-Кротон, який народився в селі Білки на Закарпатті й у першій половині ХХ століття був надзвичайно популярним борцем: його знала вся Європа й Америка. Та при радянській владі заслуги Івана Фірцака замовчувалися. Мало того, йому забороняли виходити на професійну сцену. Патріот Закарпаття, Фірцак не виїхав за кордон, а жив собі у рідному селі на березі Боржави. Цій видатній у світовому вимірі людині дозволяли виступати лиш у клубах навколишніх сіл...
Я гордий з того, що Кротон був добрим товаришем мого діда Юрія, хоч жив від нашого села Керецьки за тридцять кілометрів униз за течією Боржави; що мене самого разом із братом той богатир на початку 60-х на свій виступ у нашому сільському клубі пустив безплатно, «бо онуки мого цімбора-товариша мають розповідати про білецького Івана ще й дітям своїм»; що, редагуючи обласну газету «Новини Закарпаття», ми зі спортивним журналістом Василем Гаджегою зуміли випустили солідний тритомник «Кротон»...» (Василь Нитка, "Голос України" golosukraine.com.)
За книжкою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» режисер Віктор Андрієнко створив фільм для дітей «Іван Сила», який на 43-му Міжнародному кінофестивалі «Молодість» у Києві було відзначено спеціальним дипломом «За найкраще режисерське рішення».

Тема: розповідь про пригоди простого хлопця із закарпатського села Білки, який, завдяки надзвичайній фізичній силі, а також силі духу і доброті, здобув собі славу найсильнішої людини світу, перемагав найвидатніших богатирів, разом із мандрівним цирком побував у багатьох країнах світу.
Ідея: уславлення непереможного духу українського народу, його доброти й щирості в особі Івана Сили.
Жанр: пригодницька повість.
Композиція повісті
Твір складається із  двох частин; 42 розділів, ще одного розділу, «… в якому нічого не залишається, як попрощатися» та післямови
Морально-етична проблематика твору: добро і зло, справжня дружба і любов, чесність і підступність.  
Сюжет
Головний герой книги – силач Іван Фірцак, який жив у ХХ столітті і зажив великої слави. Іван народився на Закарпатті у маленькому селі, і його історія починається з того, як він молодим хлопцем приїхав на заробітки до великого міста.
           Обставини складаються так, що вантажник починає працювати у цирку і стає справжнім відкриттям свого часу. Він стає чемпіоном Чехословаччини та Європи з кількох видів спорту, мандрує світом, виступає навіть перед королевою Великої Британії, а згодом завойовує звання найсильнішої людини планети.
            Іван – добряк, досить простий і неймовірно щирий. Він дуже сильний, але не користується своєю силою заради лихих справ, йому щиро шкода тих, кого він перемагає, силач не замиловується собою і прагне віднайти особисте щастя.
На верхівці своєї кар’єри Іван Сила полишає цирк, одружується і повертається у рідні гори.

VІ. Підсумок уроку
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІІ. Домашнє завдання

Знати зміст першої частини повісті; підготувати повідомлення про історичні факти у творі (спортивна діяльність, циркова діяльність, бій з Джоном Джексоном, повернення додому).

Розробити план дій «Що робити, щоб бути здоровим?»

 

Тема уроку. Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана Сили». Іван Сила – утілення непереможного духу українського народу, його доброти й щирості.
Мета уроку: розповісти семикласникам про; ознайомити учнів з історичною довідкою про Івана Фірцака; продовжувати роботу щодо аналізування його пригодницької повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили»; висловлювати міркування про необхідність серйозного ставлення до свого здоров’я, до спорту; про чесність у спортивних змаганнях, активізувати процес сприймання учнями твору, викликати  певні емоції та почуття; розвивати творчу уяву і увагу семикласників; навчити любити художню літературу як мистецтво слова.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: книга Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили». 

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Активізація навчальної діяльності
1.     Прийом « Незакінчене речення»
Олександр Гаврош народився…
(26 березня 1971 року в Ужгороді).
Закінчив факультет
(журналістики Львівського Національного університету імені Франка).
Є членом Асоціації …
(українських письменників).
У 2007 році став переможцем …
(Коронації слова» 2007 року (ІІ місце).
Був лауреатом …
(«Коронації слова»  2008 року за п’єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…»; Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2008» за книгу «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» («Видавництво Старого Лева», 2008).
2.     Учні зачитують розроблені плани дій «Що робити, щоб бути здоровим?»
Орієнтовні відповіді:
·                     Займіться спортом;
·                     Перегляньте своє харчування;
·                     Збалансуйте навчання і відпочинок;
·                     Для профілактики серйозних хвороб робіть медичні обстеження.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності
На дошці записані вислови
 Велетень у громаді, як правда в пораді.
 Без діла слабіє сила. Сила без голови шаліє, а розум без сили міліє.
Народна мудрість
V. Основний зміст уроку
1. Визначення жанру твору. Технологія « Займи позицію».
-     Чи можемо ми стверджувати, що за жанром це пригодницька повість?  
 -  З чого вона складається? Чим ви можете пояснити такий поділ?                                                                                   - Чим, на вашу думку, цікавий твір  О.Гавроша?
(Книга цікава насамперед тим, що звертає увагу на цікаву історичну особу.)

2.      Історичні факти у творі (повідомлення учнів)

Іван Фірцак, прототип головного героя фільму "Іван Сила",  народився 1899 року в         с. Білки (Іршавського району на Закарпатті), у селянській родині, яка належала до середняків. Неймовірна фізична сила юнака швидко привернула до нього увагу. У двадцять років Іван, який отримав прізвисько Сила, подався на заробітки до Праги. У 1919 р. Іван Фірцак потрапляє на празький завод і працює тут деякий час. Невдовзі Іван влаштувався вантажником на залізничному вокзалі. Там діяла чітка оплата за кожний перенесений кілограм ваги. Норму атлет відробляв за півдня.

Спортивна діяльність

Як спортсмен-аматор став відомим та популярним у 20-х роках, коли почав перемагати на бійцівських турнірах і змаганнях у Празі. Першим спортивним поєдинком для закарпатця став бій із мандрівним силачем Вілетом, що заробляв собі на прожиток виступами на вуличних аренах. Бій для Вілета скінчився повною поразкою. Під час поєдинку Івана Фірцака помічає тренер Ондржей Нейман, який на тривалий час стає наставником силача. Фірцак називав його «паном професором». Юнак тренувався із 25-кілограмовою гирею. Не тільки носив її вдома у дворі, а також їздив із нею трамваєм.
У 1922 році на чемпіонаті Чехословаччини з важкої атлетики Іван Фірцак підняв вагу 150 кг і здобув золоту медаль. Став першим вантажником в історії чехословацького спорту, що виграв першість республіки. Незабаром став чемпіоном Чехословаччини з рукопашного бою. Він неодноразово ставав переможцем празького клубу важкоатлетів «Прага-Бубенеч». Іван Фірцак 70 разів перемагав у боротьбі з гирьового спорту, був переможцем конкурсу краси тіла в Парижі.
Одним із суперників Івана Фірцака був чемпіон країни Колар Грдлічка, з яким відбулась сутичка в ресторані «Слован». Фірцак був змушений заплатити штраф, так як чех служив у поліції. Після офіційного виграшу першості Іванові також запропонували стати правоохоронцем, але він відмовився.
Під час поїздки до Карлових Вар, автомобіль, яким керував тренер Івана Фірцака, потрапив в аварію. Андржей Нейман загинув, а Іван шість тижнів провів у лікарні. Поліція заарештувала його, звинувативши у вбивстві. Згодом двоюрідний брат Неймана адвокат Гайхел взяв Фірцака на поруки, сплативши велику грошову заставу.

Циркова діяльність

Залишивши аматорський спорт, Кротон-Фірцак долучився до циркового мистецтва. Він став артистом відомого празького «Герцферт-цирку». Мачок Маклер, головний постановник, що 30 років пропрацював у цьому цирку, запропонував Іванові стати зіркою арени. З «Герцферт-цирком» Іван Фірцак об’їздив пів світу, полонивши своєю майстерністю Угорщину, Болгарію, Грецію, Румунію, Францію, Данію, Нідерланди, Польщу, Канаду, США та багато інших країн. Загалом виступав у 64-х країнах світу. Фірцак, якого на афішах називали Іван Сила, виходив на сцену перед великими аудиторіями у Відні, Берліні та Вашингтоні, де рвав залізні ланцюги, жонглював важкими предметами (гирі, кулі, штанги), лежав на розбитому склі, тримаючи на собі 500 кілограмів ваги, зубами тягнув вантажівки, гнув пальцями цв’яхи, робив з них різні фігури, які роздавав глядачам. За його феноменальну силу, трюки, багато унікальних рекордів світова громадськість присвоїла Івану Фірцаку ім’я античного героя Кротона.
У США Іван виконав рекламний трюк: ліг на землю й легкове авто переїхало йому через горло. Фотокартка цього номера обійшла чимало американських газет. Згодом він увів його до своєї програми під назвою «Людина під колесами машини».
У 1927 р. власники концерну «Форд», на знак пошани, подарували Фірцаку іменний автомобіль.

Бій з Джоном Джексоном

Після місячних гастролей «Герцферт-цирку» в Лондоні королева Великобританії, яка відпочивала зі своїм почтом у Блекпулі, запросила гостей показати програму у п’ятитисячному залі цирку Тауер. Тут Іван тягнув ланцюгом вантажну машину, наповнену людьми. На прохання королеви Іван Фірцак у шкіряних рукавицях на ринзі помірявся силою із суперважковаговиком, на той час чемпіоном світу з боксу Джоном Джексоном. Бій закінчився поразкою Джексона, якому Кротон проломив грудну клітку — удар був настільки потужним, що тріснула рукавиця. Після поєдинку Джексон не витримав і викинувся з вікна багатоповерхового будинку. Внаслідок цього випадку Іван Фірцак зазнав нападу прихильників Джона Джексона, які сильно травмували голову спортсмена та спричинили відкритий перелом черепа. Відтак, лікарі змушені були імплантувати золоту пластину в пошкоджену кістку. Два місяці атлет ходив із забинтованою головою, а надалі виступав у перуці. В якості компенсації та визнання Івана Фірцака, як видатного борця, королева Англії подарувала йому унікальний пояс, манжети й шолом, прикрашений діамантами й рельєфним зображенням левів.

Повернення додому

Іван розірвав 10-річний контракт із цирком раніше домовленого терміну й через суд виплатив власнику велику компенсацію — 100 тис. крон. Повернувся в рідне село в кінці 1930-х рр. Коли угорці після окупації Закарпаття в 1939 році захотіли конфіскувати у Фірцака автомобіль «Форд», він розтрощив його кувалдою. За це був покараний, його посадили до в’язниці й побили. Після встановлення радянської влади НКВД конфіскувало у Кротона всі його нагороди, відзнаки і навіть фотографії. У замовчуванні феномена Івана Сили в радянські часи відіграла значну роль доля його сина. 18-річний Іван Фірцак-молодший у повоєнні роки був засуджений за сфабрикованою справою у приналежності до ОУН на 25 років таборів, із яких майже вісім відсидів. Він був великою надією для свого батька, уславленого атлета. Адже завжди виступав із ним у парі й був чемпіоном УРСР з боксу в перші повоєнні роки.
Іван Фірцак був засновником закарпатської циркової школи і силових мистецтв. Багато його учнів здобули чемпіонські титули у важкій атлетиці.
Однією з причин смерті Івана Фірцака стала імплантована золота пластина, яка потребувала заміни. За часів Радянського Союзу не було можливості виїхати за кордон для проведення операції, тому рана під пластиною почала загнивати. Лікар, який регулярно приїздив до атлета з Іршави, не зміг нічого вдіяти. Помер 10 листопада 1970 року в селі Білки. Похорон атлета був багатолюдний — попрощатися з Кротоном приїхало багато спортсменів. Похований Кротон на цвинтарі в присілку Телятинець.

3.      Робота над змістом повісті
1.                 Опрацювання образу Івана Сили
1.1.План-характеристика героя.
1.1.1.     Іван Сила –
1.1.2.     Портрет героя.
1.1.3.     Риси характеру.
1.1.4.     Іван Сила – утілення доброти й щирості, непереможного духу українського народу, гідний його представник.
1.2.                       Цитатна характеристика Івана.
            «Двадцятилітній парубійко в селянському вбранні…»
«Подвійна норма за півдня трохи його втомила».
«Та Іван був упертий від народження. А тому мучився, але їв, як і доктор…»
«Ширина плечей майже 70 см.»
«Майже щодня він збільшував вагу».
« Звичайний верховинець, селюк. Вантажить на вокзалі, - виструнчився Миколайчик.- І таке-от перемогло Магдебуру!»
«При згадці про їхнє знайомство в Івана стислося серце».
«Ще раз і ще раз хлопець у деталях пригадував бій з Велетом, рідні гори, домівку і, звичайно, мамині галушки. Раптом йому згадалося, як він носив на собі дітей з їхньої вулиці. Тоді на нього залізала купа малечі, і він нагадував ведмежа, яке обліпили бджоли».
1.3.                       Обговорення змісту твору за питаннями
- За яких обставин проходить наше перше знайомство з Іваном Силою?

VІ. Підсумок уроку
Бесіда з учнями
- На вашу думку, яку мету поставив собі автор, пишучи цей твір?
(Книга проста, досить часто автор відступає від фактів заради власної вигадки, чим зміщує акценти, додає гумористичні елементи. Автор досягає головної мети – привертає увагу до історичної постаті, якою можна і варто пишатися.)
- Чи потрібні нашій сучасній молоді такі герої, як Іван Сила?
Сучасній українській  молоді
 потрібні герої, отже, Іван Сила може легко стати кумиром  для підростаючого покоління.
Вчитель
Не можна й оминути увагою той факт,  що за цією книгою зняли фільм, який показує і дух епохи, і силу людської особистості, яким, безперечно, був Іван Фірцак. І за це потрібно подякувати авторові.
            Ця книга може стати для вас, діти, такою собі сходинкою  на шляху самоусвідомлення через шанування і прагнення до наслідування гідного національного героя.

VІІ . Домашнє завдання
1)                        Прочитати 22-35 розділи повісті.
2)                        Скласти інформаційне гроно до образу Івана Сили.
3)                        Підготувати інформацію про відомі циркові номери Івана Сили (за бажанням учнів).


 

Тема уроку. Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана Сили». Морально-етична проблема твору: добро і зло, справжня дружба.
Мета уроку: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили», його проблематику; спостерігати за динамічним сюжетом; активізувати процес сприймання учнями твору, викликати  певні емоції та почуття; розвивати творчу уяву і увагу семикласників; формувати життєстверджуючі, оптимістичні настрої, бажання розвивати своє тіло, здобувати спортивні перемоги, досягати вершин у житті; виховувати прагнення цінувати дружбу, робити добро, відстоювати свою гідність і захищати інтереси інших. 
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь. 
Обладнання: тексти повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили».
                                  Епіграф:
                                 Гідність людини визначається її вчинками.
Народна мудрість
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань 
Літературний диктант
1. Іван був упертий від народження. (Так)
2. Іван з дитинства займався спортом. (Ні)
3. Доктор Брякус намагався розвивати у хлопця  тільки м’язи. (Ні)
4. Івана за силу називали ведмедем. (Так)
5. Іван Сила переміг Магдебуру і став чемпіоном Республіки. (Так)
6. Після перемоги Іван більше не працював вантажником. (Ні)
7. Автомобільна аварія, в якій загинув доктор Брякус, сталася з вини Івана. (Ні)
8. Доктор Брякус вважав, що Іван Сила - це його головний шанс у житті. (Так)
9. Агента Фіксу за розкриття злочину з аварією підвищили по службі. (Ні)
10. Мадам Бухенбах  запропонувала Іванові Силі вигідний контракт: він працюєте у неї рік, за що отримає 50 тисяч. (Ні)
11. Першою у цирку Івана привітала акробатка Рената. (Ні)
12. Мадам Бухенбах наказала Силі боротися з глядачами. (Так)

Інформація учнів про відомі циркові номери Івана Сили

    «Груди замість ковадла» — брилу трощили молотом на його грудях;
    «Зуби мамонта» — Фірцак прибивав долонею дубову дошку до столу, використовуючи 20-сантиметрові цвяхи; після того, як кілька осіб не могли її відірвати, він прикладав хусточку до голівок цвяхів і витягав їх зубами;
    «Залізне серце» — триметрову рейку клав собі на плече, четверо асистентів звішувалися на неї, пробуючи її зігнути. Коли їм цього не вдавалося, він руками вигинав із неї серце.
•    У Відні цупив зубами платформу з меблями, а в Женеві загальмував руками дві машини.
•    Перед президентом Чехословаччини Фірцак показав номер «Шия під штрекою» — десятеро чоловіків згинали на карку Івана залізничну рейку, коли той лежав на столі.

Цікаві факти

•    Щоранку снідав яєшнею із 40 яєць.
•    В Іспанії на кориді Кротон голіруч переміг бика, звалив його на плечі та відніс до найближчого ресторану.
•    Міг спокійно тримати на витягнутих руках 30-літрові чавунні бідони з молоком.
•    Міг зрушити з місця дерев’яну хату.
•    Дід Кротона — Іван Вільхович — у лісі вбив ведмедя поліном, за що в селі його прозвали Силою.
•    Підлітком Кротон пошкодував корову і, впрягшись до плуга, сам зорав поле. Коли телиця пошкодила ногу, Іван приніс її додому на плечах.
•    Здійснив втечу із в’язниці, вирвавши ґрати.
•    Виграв бій із японським борцем Токедзо, на 20 кг важчим.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.                    Робота над змістом другої частини зміст повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили».
2.                    Евристична бесіда за питаннями 
- Розкажіть про нове життя Івана Сили в цирку «Бухенбах».
- Які спогади стали приводом для створення нового циркового номеру за участю Івана Сили?
- Якого спільника знайшов агент Фікса і чому?
- Як Міха Голий знайшов роботу?
- Яка «найвища персона» відвідала цирк?
- Як Іван став свідком жорстокого поводження з твариною? Яким було його рішення?

3.                    Переказ цікавих епізодів з відповідним коментарем.
4.                        Запис у зошиті. Заповнення таблиці «Світ добра та зла у повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили»
Добро (принципи, за якими живуть герої повісті)
Зло (морально-етичні принципи, які порушують герої повісті)



5.                    «Хвилинка мудрості»
 - Як ви розумієте епіграф уроку?

 - Поясніть, будь ласка, народні прислів’я:
Мораль чиста — краще всякого намиста
Як прийде туга, пізнаєш друга.
Дружба родиться в біді, а гартується в труді.
В лиху годину узнаєш вірну людину.
Біля чого потрешся, того і сам наберешся.
Братайся віл з волом, кінь з конем, а свиня об тин, коли нема з ким.
Хто до кого пристає, таким і стає.
 В заздрості нема радості.
Залізо іржа з'їдає, а заздрий від заздрощів погибае.
Залізо іржа з'їдає ,а заздрий від злости погибає.

VІ. Підведення підсумків роботи на уроці
  «Мікрофон»
- Я сьогодні на уроці зрозумів…( довідався).

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності 

VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Скласти питання до твору, за допомогою яких можна було дослідити
морально-етичні проблеми твору (добро і зло, справжня дружба, доброта, любов, розуміння, взаємопідтримка).


Тема уроку. Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана Сили». Чесність і підступність у творі. Характеристика образів повісті.
Мета уроку: розповісти семикласникам про життєвий і творчий шлях Олександра Гавроша; ознайомити учнів з історичною довідкою про Івана Фірцака; розпочати роботу щодо аналізування його пригодницької повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили»; активізувати процес сприймання учнями твору, викликати  певні емоції та почуття; розвивати творчу уяву і увагу семикласників; навчити любити художню літературу як мистецтво слова.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: книга Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.      Переказ цікавих епізодів останніх  розділів (36-42) повісті та «Післямови» з відповідним коментарем.
2.      Заповнення таблиці «Характеристика героїв повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили»
Імя героя
Характеристика
Іван Сила
наївний, але напрочуд сильний, добрий та справжній у почуттях і вчинках
Вуйко Микульця
розважливий
Міха Голий
справжній «фаховий» злодюжка, вірний друг
Фікса
злощасний агент
Миколайчик
недолугий капітан
Бенцик
слідчий
Аделії Бухенбах
власниця мандрівного цирку, користолюбна
Пандорський
імпозантний імпресаріо
Мілка
красуня, щира
Піня

злостивий та заздрісний карлик



3.      Рольова гра «Інтерв’ю з головним героєм повісті».

Орієнтовні питання:           
- Чи мріяли Ви в дитинстві стати відомим?
- Чи подобалася Вам слава та увага суспільства до Вашої особи?
- Які зустрічі та знайомства Вам запам’яталися найбільше?
- Що необхідно для того, щоб удосконалювати свої фізичні можливості?
- Що б Ви порадили сучасному молодому поколінню?
- Чому Ви вирішили повернутися на батьківщину?

V. Підсумок уроку
Бесіда з учнями:
-       Чи сподобалася вам повість О. Гавроша?
-       Які персонажі твору сподобалися найбільше? Чому?
-       Чи хотіли б ви бути схожими на Івана Силу? Якщо так, то чим саме?
Вчитель
Книга вчить нас  бути сильним, але не жорстоким,  працювати над собою, бути вірним у дружбі та ніжним у коханні, боротися зі злом та підступністю.
Книги Олександра Гавроша цікаві для дітей і дорослих тим, що в основі сюжету лежать реальні події. На наших уроках , діти, ви дізналися про чарівну казку небувалого всесвітнього успіху звичайного закарпатського парубійка розказано…
            Але що стається, коли все уже щасливо завершилося? Чи стали насправді щасливими ті, кому вдалося перебороти всі труднощі, знайти свою «королівну» чи «принца» та ще й «королівство» на додачу?!
            Ось про це й розповідає наступна книжка дилогії "Галуна-Лалуна або Іван Сила на Острові Щастя", яку сам автор назвав казкою. Це феєрична, вигадлива та неймовірно весела подорож уже відомих тобі з першої книжки персонажів до острова Галуна–Лалуна, котра нібито наснилася Іванові Силі за рік після описуваних раніше подій.

VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Придумати свою історію з головним героєм – Іваном Силою.

                         



 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар